X Dzień Dziecka w Żelazowej Woli – Rozśpiewany park

2 czerwca 2019, g. 10.00 – 17.00

Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli

 

WSTĘP WOLNY

 

Z okazji 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki tematem przewodnim tegorocznej odsłony święta będą pieśni, a także rola śpiewu w twórczości fortepianowej Fryderyka Chopina. W programie X Dnia Dziecka znajdą się m.in. koncerty edukacyjne i warsztaty śpiewu oraz towarzyszące im recitale chopinowskie, warsztaty plastyczne, muzyczno-teatralne i czytania literatury dziecięcej, w których udział zwieńczony jest nagrodami.

 

Stanisław Moniuszko, nieco młodszy od Chopina kompozytor epoki romantyzmu, znany jest jako twórca oper i pieśni. Podczas warsztatów śpiewu zapoznamy się z pieśniami artysty pochodzącymi z cyklu „Śpiewnik domowy”, w tym najpopularniejszą „Prząśniczką”, a także pieśniami Chopina. Bel canto fortepianu, czyli piękny śpiew instrumentu, to popularne określenie chopinowskich nokturnów. Z elementami i cechami tych miniatur zapoznamy się podczas zabaw muzycznych. „Rymy dziecięce” op. 49 Karola Szymanowskiego zajmują istotne miejsce w liryce wokalnej dedykowanej najmłodszym. Prosty pod względem formy muzycznej i faktury świat stanie się kanwą zajęć muzyczno-teatralnych. Z literaturą piękną spotkamy się podczas czytania wierszy o tematyce muzycznej dla dzieci.

 

Warsztaty plastyczne poświęcone będą kaligrafii. Ich przedmiotem będzie słynny autograf Chopina, a także słowa z pieśni XIX-wiecznych zapisane kaligraficznie. W nawiązaniu do stylizowanego na dwór polski Domu Urodzenia Chopina oraz posiadłości rodziny Moniuszków w Ubielu wykonamy makietę dworu. Cieszące się dużą popularnością wicie wianków to propozycja zajęć manualnych dla dziewczynek, chłopcy zaś będą mogli się przekonać, jak stworzyć kwiat w butonierce – obowiązkowy atrybut XIX-wiecznego eleganta.

 

Recitale chopinowskie wybitnych artystów oraz młodych laureatów konkursów pianistycznych i uczniów szkół muzycznych, strefa dla dzieci w wieku do 4 lat z zajęciami gordonowskimi, spotkanie z Kierownik ds. Parku, a ponadto sadzonkowanie pod okiem ogrodników parku w Żelazowej Woli to stałe punkty wydarzenia.

 

Posted in Wydarzenia kulturalno-muzyczne.