Szkolenie dla nauczycieli muzyki i rytmiki, edukatorów muzycznych i animatorów kultury

 

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina  zaprasza na szkolenie dla nauczycieli muzyki i rytmiki, edukatorów muzycznych i animatorów kultury. Odbędzie się ono 18 kwietnia br. w domu urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli

Koszt szkolenia: 50 zł/os.
W cenę wliczony jest koszt obiadu oraz dojazd autobusem z Warszawy
Zgłoszenia: Małgorzata Kazur, tel.: (+48) 664 413 511, e-mail: mkazur@nifc.pl

PROGRAM:

10.00–10.30 Misja Zespołu edukacji Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina

Przedstawienie programu edukacyjnego dla szkół stworzonego przez zespół edukacji Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli: lekcji muzealnych, lekcji o historii parku z warsztatem muzycznym, warsztatów Małej Akademii Chopinowskiej, warsztatów słuchania Chopinoteki. Zaprezentowanie możliwych realizacji założeń podstawy programowej z muzyki.

10.30–11.30 Mistrzowie Chopina − Mozart

Lekcja pokazowa przybliżająca cechy muzyki klasycznej na przykładzie serenady Eine Kleine Nachtmusik. Warsztaty z dziełem, Wariacjami B-dur op. 2 Chopina na temat arii Là ci darem la mano z opery Don Giovanni Mozarta, staną się punktem wyjścia do zapoznania uczniów ze stylem brillant poprzez improwizacje ruchowe, taniec, zadania teatralne, warsztaty słuchania.

11.30–12.00 Zwiedzanie Domu Urodzenia Fryderyka Chopina

12.00–12.15 Kwadrans muzyczny

12.15–13.00 Przerwa obiadowa

13.00–14.00 Myśląc tańcem. Mazurki Chopina i Szymanowskiego

Prezentacja mazurków Chopina i Szymanowskiego, odnajdowanie rytmów oberka, mazura, kujawiaka u Chopina i rytmów podhalańskich u Szymanowskiego. Zestawienie twórczości obydwu artystów. Nauka piosenki o gatunkach. Rozbudowywanie słownictwa uczniów do opisywania muzyki.

14.00–15.00 Lekcja muzyki w terenie

Out of classroom education, czyli nauczanie poza salą szkolną – to popularny europejski trend, który zespół edukacji realizuje w parku-pomniku otaczającym Dom Urodzenia Chopina.

15.00–16.00 Myśląc śpiewem. Nokturn b-moll op. 9 nr 1

Zapoznanie z gatunkiem nokturnu oraz cytowaną przez Chopina w Nokturnie pieśnią Oj chmielu, chmielu w wykonaniu kapeli tradycyjnej (Kapela Niwińskich). Przybliżenie XIX-wiecznych obrzędów, kontekstu kulturowego, które mogą być narzędziami wzbogacającymi zaznajamianie uczniów z dziełem muzycznym. Analiza przebiegu utworu podczas gier i zabaw muzycznych.

 

Posted in Szkolenia - Warsztaty - Konferencje.