PRZYDATNE LINKI:

Portale edukacyjne
Zasoby edukacyjne i bazy muzyczne
Nuty
Portale muzyczne
Muzyka artystyczna
Inne rodzaje muzyczne
Kultura
Organizacje
Instytucje
Festiwale muzyczne
Czasopisma
Radia internetowe
Muzycy, zespoły
Strony prywatne
Użyteczne programy
Inne użyteczne strony

 

Portale edukacyjne

 

ScholarisScholaris Portal edukacyjny Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ośrodka Rozwoju Edukacji. Zawiera materiały dydaktyczne dla nauczycieli różnych przedmiotów.

Muzykoteka SzkolnaMuzykoteka Szkolna Portal Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Zawiera materiały muzyczne przeznaczone dla szkół, informacje z bieżącego życia muzycznego oraz podstawową wiedzę o muzyce.

Eduskrypt Eduskrypyt– Portal edukacyjny, zawiera materiały dydaktyczne dla nauczycieli różnych przedmiotów. Dominują materiały do muzyki i nauczania początkowego.

 

 

 
Zasoby edukacyjne i bazy muzyczne
 

Otwarte zasoby  Otwarte zasoby – Portal ogólnodostępnych, darmowych zdjęć, nagrań muzycznych i materiałów edukacyjnych, z których legalnie możemy korzystać.

Biblioteka Polskiej PiosenkiBiblioteka Polskiej Piosenki Bardzo miarodajny zbiór wiedzy na temat polskich piosenek. Zawiera słowa piosenek z komentarzami, genezę i historię utworów, informacje na temat autorów, wykonawców i nagrań.

KulaKula – Strona MKiDN adresowana do dzieci o wybranych przejawach kultury polskiej, między innymi są informacje o Chopinie.

QlturkaQlturka – Portal zasobów kulturalnych dla dzieci.

Piosenkowo

Piosenkowo – Zbiór piosenek dla dzieci. Zawiera słowa, nuty oraz nagrania.

Classical Archives Classical Archives – Światowe archiwum nagrań muzycznych, płyt, plików mp3 i midi z zakresu historii muzyki kultury europejskiej. Zawiera pełne zestawienia dzieł kompozytorów, ich biografie i bibliografie.

Piano SocietyPiano Society – Strona stworzona przez pianistów, którzy zamieszczają tu swoje nagrania muzyczne. Stanowi olbrzymi zbiór muzyki fortepianowej.

Classical PianoClassical Piano – Zbiór nagrań midi i mp3 oraz nut wybranych utworów fortepianowych wybitnych twórców kultury europejskiej.

Kunst der FugeKunst der Fuge – Zbiór nagrań midi utworów wybitnych twórców kultury europejskiej. Zawiera również informacje o kompozytorach.

 

 

 
Nuty
 

IMSLPIMSLP. Petrucci Music Library – Największy, najbardziej obszerny zbiór nut w formacie PDF. Realizowany jest na zasadzie WIKI. Udostępniane są wszystkie nuty dostępne w wolnej domenie.

8notes8 Notes – Obszerny zbiór darmowych i płatnych nut z wygodnymi wyszukiwarkami, każdy instrument, czy też każda obsada wykonawcza dzieli się na szereg kategorii ułatwiających dotarcie do odpowiednich materiałów, które dostępne są w różnych formatach graficznych i dźwiękowych.

MutopiaMutopia ProjectObszerna baza nut muzyki klasycznej z podziałem na kompozytorów, obsadę wykonawczą i gatunki muzyczne. Strona zawiera nuty pisane w programie Lilypond.

Free scores
Free Scores Zbiór nut muzyki klasycznej.

Shett Music ArchiveSheet Music Archive Zbiór nut muzyki klasycznej.

WIMAWIMA Wygodna wyszukiwarka nut współpracująca z projektem IMSLP.

ScorSer

Scor Ser Wyszukiwarka nut w języku polskim współpracująca z projektem IMSLP.

Classical ScoresClassical Scores Zbiór nut w formacie PDF z podziałem na kompozytorów i obsadę wykonawczą.

Music ScoresMusic Scores. Classical Sheet Music Zbiór nut w formacie PDF z podziałem na kompozytorów i obsadę wykonawczą.

Ośrodek Muzyki Liturgicznej w Szczecinie

Ośrodek Muzyki Liturgicznej w Szczecinie – zawiera zbiór nut religijnej muzyki chóralnej.

 

 

 
Portale muzyczne
 

PolmicPolskie Centrum Informacji Muzycznej Największa i najbardziej miarodajna baza dotycząca polskiej muzyki artystycznej, polskiej kultury. Informacje podzielone są na kilkanaście kategorii związanych z osobami, instytucjami, zjawiskami i wydarzeniami.

Cameral MusicCameral Music Portal muzyki artystycznej. Zawiera aktualności, artykuły, przydatne linki. W ostatnim czasie funkcję informacyjną wypiera działalność komercyjna. Na stronie znajduje się sklep z nutami, książkami o muzyce, instrumentami i akcesoriami muzycznymi.

All4mAll4music Portal wszelakiej muzyki, zawiera informacje o konkursach, festiwalach, nowościach wydawniczych i fonofgraficznych oraz zbiór bezpłatnych nut w formacie PDF.

TeledyskiTeledyski Portal muzyki popularnej. Katalog i wyszukiwarka teledysków, tekstów piosenek, nagrań mp3.

 

 

 
Muzyka artystyczna
 

Wizytówka ChopinaWizytówka Chopina. Multimedialna wystawa autografów Chopina – Zawiera autografy listów i dzieł muzycznych kompozytora ułożone chronologicznie z nagraniami utworów.

ChopinChopin Witryna pod patronatem Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie zamieszczona w Internecie w roku 1997. Pełni rolę multimedialnej encyklopedii wiedzy o Fryderyku Chopinie.

Trzej kompozytorzyTrzej kompozytorzy Strona Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Udostępnia nagrania dzieł Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Krzysztofa Pendereckiego oraz omawia ich twórczość. Na osi czasu zawiera też zestawienie najważniejszych wydarzeń polskiej kultury muzycznej na przestrzeni ostatnich 100 lat.

Mozart Turm

Mozart Turm Deutschland Wolnodostępny zbiór nagrań dzieł wszystkich Mozarta, skatalogowany chronologicznie i zgodnie z gatunkami muzycznymi.

 

 

 
Inne rodzaje muzyczne
 

Instrumenty muzyczneInstrumenty muzyczne Strona składa się z dwóch baz zrealizowanych przez Instytut Muzyki i Tańca: Polskie ludowe instrumenty muzyczne oraz Fortepian w zbiorach polskich. Pierwsza to niemal 250 polskich ludowych instrumentów muzycznych, ich opisy, zdjęcia, nagrania, klasyfikacja rodzajów, regionów etnograficznych oraz opisy muzeów instrumentów muzycznych w Polsce. Druga to opis 120 zabytkowych fortepianów znajdujących się w Polsce, historia instrumentu oraz jego klasyfikacja.

Muzeum dźwięku Muzeum dźwięku Strona projektu edukacyjnego, w efekcie którego powstał bank brzmień instrumentów ludowych. Wykorzystując autentyczne brzmienia i skale możemy tworzyć dowolne melodie o kolorycie ludowym, zawiera również informacje i zdjęcia instrumentów.

Stroje polskieStroje polskie. PolaLech – Barwna strona adresowana do dzieci i młodzieży opisująca polskie stroje ludowe. Zawiera materiały edukacyjne, gry, zabawy, barwne ilustracje, kolorowanki i puzzle.

Zespoły ludoweZespoły ludowe – Baza danych i informacji o polskich zespołach pieśni i tańca.

Muzyka tradycyjnaMuzyka tradycyjna Witryna zawiera kalendarz imprez związanych z muzyką tradycyjną, nagrania audio i wideo, bazę instytucji, wydawnictw i osób zajmujących się tą problematyką, zestawienie cyklicznych działań, festiwali i warsztatów oraz opisy jednostkowych projektów.

Oskar Kolberg. WystawaOskar Kolberg. Wystawa Multimedialna prezentacja życia i dorobku Oskara Kolberga.

Polska tradycjaPolska tradycja. Zbiór materiałów i informacji o polskiej tradycyjnej kulturze, pieśniach, strojach ludowych, zwyczajach, obrzędach, naszych regionalnych i narodowych legendach.

FolkowaFolkowa Art.pl – Wortal muzyki folkowej, zawiera zbiór informacji i nagrań muzycznych z tego gatunku.

FolkFolk.pl Witryna i sklep internetowy Konadora z szeroko rozumianą muzyką ludową: tradycyjną, rekonstruowaną, folklorystyczną i folkową.

 

 

 
Kultura
 

Rzeczpospolita wielu kulturRzeczpospolita wielu kultur. Dziedzictwo polskie – Strona opisuje kulturę różnych narodowości zamieszkujących tereny Polski, w tym kulturę żydowską, islamską, kresów wschodnich, niemiecką, ormiańską, litewską.

 

 
Organizacje
 

SNMStowarzyszenie Nauczycieli Muzyki – Powstało 2009 roku w Lublinie. Rokrocznie organizuje Ogólnopolskie Konferencje Metodyczne Nauczycieli Muzyki oraz jest wydawcą czasopisma „Wychowanie Muzyczne”.

Muzyka jest dla wszystkichFundacja Muzyka Jest dla Wszystkich – Realizuje takie projekty jak Smykofonia, Akcja labirynt, Śpiewaj mi mamo.

PSEiAMPSEiAM  – Strona Polskiego Stowarzyszenia Edukacji i Animacji Muzycznej, które powstało w 2014 roku.

Orff
PTCOStrona Polskiego Towarzystwa Carla Orffa.

 

 

 
Instytucje
 

IMiTIMiT Instytut Muzyki i Tańca powołany został w 2010 roku przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

NIFC
NIFC Strona Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Poza informacjami o działalności Instytutu, zawiera bogate archiwum o Chopinie i współczesnej jego recepcji, (w tym są nagrania muzyczne, ikonografia, bibliografia, filmografia, analizy życia i twórczości kompozytora), archiwum „Konkursów Chopinowskich” oraz Międzynarodowych Festiwali Muzycznych Chopin i jego Europa, materiały edukacyjne oraz z informacje o Muzeum Fryderyka Chopina.

Instytut im. Oskara KolbergaInstytut im. Oskara Kolberga w Poznaniu – Strona zawiera dokumentację dorobku Oskara Kolberga, informacje o etnografie, opis jego spuścizny, bogatą bibliografię, zbiór jego kompozycji, informacje o polskim folklorze.

OREOśrodek Rozwoju Edukacji  – Instytucja doskonalenia nauczycieli Ministerstwa Edukacji Narodowej powołana w 2010 roku.

 

 

 
Festiwale muzyczne
 

Wygraj sukcesWygraj sukces – Strona konkursu piosenek dla dzieci i młodzieży Wygraj Sukces. Konkurs jest przeprowadzany od 1996 roku, a jego głównym organizatorem jest Jarosławem Piątkowski.

Tęczowe piosenkiFestiwal w Krakowie Strona Ogólnopolskiego Festiwalu Dzieci i Młodzieży „Tęczowe Piosenki Jana Wojdaka”. Festiwal rokrocznie odbywa się w Krakowie od 2000 roku.

Eurofestiwale
EurofestiwaleStrona o festiwalach muzycznych dla dzieci i młodzieży odbywających się w Europie.

Schola CantorumSchola CantorumStrona Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Dawnej Schola Cantorum. Odbywa się on rokrocznie od 1977 roku w Kaliszu.

OK chórów a cappellaOgólnopolski Konkurs Chórów a Cappella Dzieci i Młodzieży Konkurs odbywa się w Bydgoszczy od 1988 roku.

 

 

 
Czasopisma
 

Wychowanie MuzyczneWychowanie Muzyczne – Strona czasopisma wydawanego przez Stowarzyszenie Nauczycieli Muzyki „Wychowanie Muzyczne”. Zawiera archiwum materiałów opublikowanych, w tym wszystkie artykuły od 2004 roku, kompletną bibliografię artykułów i nut z lat 1957–2015, ogólnodostępne nuty, artykuły, materiały dydaktyczne, bezpłatne książki, internetową księgarnię.

Ruch MuzycznyRuch Muzyczny – Zasłużone czasopismo o muzyce i współczesnej kulturze muzycznej.

Twoja MuzaTwoja Muza – Czasopismo adresowane do muzyków i nauczycieli szkolnictwa muzycznego.

Jazz ForumJazz Forum – Czasopismo o ponad 40-letniej tradycji. Na stronie, między innymi znajdują się bogate zasoby edukacyjne.

Dwutygodnik.comDwutygodnik.com Internetowe czasopismo o kulturze.

MeakulturaMeakulturaCzasopismo internetowe o kulturze muzycznej.

PrestoPresto. Muzyka, film sztukaCzasopismo o współczesnym życiu muzycznym.

Beethoven magazineBeethoven Magazine – Czasopismo o muzyce klasycznej i współczesnym życiu muzycznym.

Pismo FolkowePismo Folkowe – Strona czasopisma wydawanego w Lublinie „Pismo Folkowe” – wcześniejsza nazwa „Gadki z Chatki” – o muzyce tradycyjnej w różnych jej odmianach. Na stronie dostępne są wybrane artykuły czasopisma.

 

 

 
Radia internetowe
 

RMF ON radia internetoweRMF on Radia internetowe –Radia internetowe grupy RMF, w tym radio Classic, Chopin, Muzyka filmowa, RMF FM.

 

 

 
Muzycy, zespoły
 

Orkiestra św. MikołajaOrkiestra św. Mikołaja – Jeden z najstarszych i najbardziej zasłużonych zespołów folkowych w Polsce. Na stronie dostępne są nagrania audio i wideo zespołu.

 

 

 
Strony prywatne
 

C(e)-dur. Muzyka na poważnieC(e)-dur. Muzyka na poważnie – Strona zawiera podstawowe informacje o muzyce, kompozytorach, zasadach, stylach gatunkach, o historii muzyki, zawiera obrazy i aforyzmy muzyczne

Wojciech OlszewskiWojciech Olszewski. AranżacjaPrywatna strona Wojciecha Olszewskiego o aranżacji, komputerowej edycji nut, harmonii.

Polscy kompozytorzy epoki romantyzmuPolscy kompozytorzy epoki romantyzmu Na stronie znajduje się zbiór informacji i nagrań muzycznych o takich kompozytorach jak Fryderyk Chopin, Stanisław Moniuszko, Henryk Wieniawski, Ignacy Feliks Dobrzyński.

Muzyka w przedszkolu i szkole
Muzyka w przedszkolu i szkole – Strona Jacka Tarczyńskiego, który propaguje własne metody umuzykalniania małych dzieci inspirowane metodami Orffa.

VocalMasterKeyVocal Master Key – Strona Marty Przeniosło specjalizującej się w śpiewie bel canto.

 

 

 
Użyteczne programy
 

FLVTO
FLVTO Konwerter, który on line pobiera filmy z YouTube, konwertuje je i zapisuje jako pliki audio w formacie MP3.

FinaleFinaleProfesjonalny program do edycji nut. Firma MakeMusic udostępnia również bezpłatne wersje Finale NotePad.

CapellaCapella – Strona firmy Capella Software produkującej programy do edycji nut – Capella, Capella scan; do kształcenia słuchu – Capella melody trainer; do edycji ścieżek muzycznych – Audite.

MuseScoreMuseScore – Popularny, darmowy program do edycji nut.

MyriadMyriad SoftwareStrona firmy produkującej programy muzyczne, w tym między innymi, przyjazny i kolorowy program do edycji nut – Harmony Assistant z licznymi do niego wtyczkami: Melody Assistant, PDFtoMusic Pro, Virtual Singer, PDFtoMusic Pro, PDFtoMusic.

Music AnimationThe Music Animation MachinePopularny program do tworzenia animacji muzycznych, strona zawiera również przykładowe ilustracje utworów muzycznych wykonane tym programem.

Gimnastyka Słuchu

Gimnastyka słuchu – Strona z polskim programem online do kształcenia słuchu.

Ear master
Ear Master – Strona jednego najbardziej popularnych programów na świecie do kształcenia słuchu.

MijusicMijusic Seria polskich programów do kształcenia słuchu.

Good earGood-ear Anglojęzyczny program online do kształcenia słuchu.

Midi MasterMidimaster – Niemieckie, multimedialne programy do edukacji muzycznej, m.in. Auris Gehörbildung, Rhythmus-Trainer, PriMus Publisher, WIDI PRO OsX, Titelseite in der Computer, BallerBurg als Handy.

 

 
Inne użyteczne strony
 

NukatNukatNarodowy Uniwersalny Katalog książek polskich bibliotek naukowych i akademickich. Baza obejmuje pozycje z około 150 najważniejszych w Polsce bibliotek. Jest to najpełniejszy i najbardziej wiarygodny zbiór bibliograficzny książek, artykułów, czasopism i innych materiałów piśmienniczych dostępnych w Polsce.

Synonimy
Synonimy – Słownik synonimów języka polskiego.

Wolne lektury

Wolne lektury – Strona zawiera ponad 4 tys. ogólnodostępnych utworów literackich w formacie PDF stanowiących kanon literatury szkolnej.