42 Ogólnopolski Festiwal Zespołów Muzyki Dawnej Schola Cantorum w Kaliszu

SCHOLA CANTORUM ma już 42 lata….

Kiedy zaczęła się kaliska przygoda z muzyką dawną, nikt pewnie nie spodziewał się, że wrośnie on na trwałe w krajobraz kulturalny najstarszego miasta w Polsce i stanie się jego wizytówką nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami.

Muzyka dawna powinna być udziałem każdego, choć myśli się często inaczej. To jest  nasza historia, to są nasze korzenie − polskie i europejskie. Dziś młodzi ludzie, tworzący zespoły muzyki dawnej, stawiają swego rodzaju odpór stereotypom funkcjonującym w społeczeństwie na temat zainteresowań współczesnej młodzieży − z jednej strony najnowocześniejsze technologie i komunikatory, z drugiej dźwięki i barwy średniowiecza, renesansu, baroku. Dlatego właśnie Festiwal „Schola Cantorum” jest swego rodzaju fenomenem naszych czasów.

            42 Ogólnopolski Festiwal Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” rozpoczyna się 4 lutego, we wtorek i potrwa do 9 lutego, czyli do niedzieli.

            Czego możemy się spodziewać w tych festiwalowych dniach? Przede wszystkim fantastycznej zabawy, spotkań Scholowiczów, którzy nie widzieli się prawie rok, ale też zmagań konkursowych, uczestnictwa w warsztatach: rzeźbiarskich, chóralnych i tanecznych oraz wielu okazji do prezentowania przez zespoły swoich umiejętności, bowiem koncertów towarzyszących Festiwalowi jest wiele − w Kaliszu, Krotoszynie, Ostrowie Wielkopolskim,  Ostrzeszowie. Piątego lutego otwieramy wystawę prac laureatów 25. Ogólnopolskiego Konkursu Twórczość plastyczna inspirowana muzyką dawną, wystawę Artystów-Pedagogów, opiekunów artystycznych laureatów Konkursu oraz wystawę instrumentów dawnych; tego też dnia odbędzie się Koncert Inauguracyjny w wykonaniu laureatów ubiegłorocznego Festiwalu w przepięknych wnętrzach Kościoła oo. Franciszkanów.  W czwartek, 6. lutego, zapraszamy na wyjątkowy koncert In Memoriam do Kościoła Garnizonowego, w piątek na wystawę prac plastycznych w PKO Bank Polski Oddział I, wreszcie w sobotę do Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego na Koncert Galowy, na którym poznamy laureatów Złotych, Srebrnych, Brązowych oraz Bursztynowej Harfy Eola.

Posted in Konkursy - festiwale.