KONTAKT

Adres: Kraśnicka 2a, 20-718
Telefon: 81-533-76-65
E-mail: Sekretariat@snmuzyki.pl

LUBIĄ NAS

Szanowni Państwo!

Ukazał się nowy numer czasopisma „Wychowanie Muzyczne”.

 

Wśród jego autorów są między innymi: Barbara Smoleńska‑Zielińska, Agata Krajewska, Rafał Ciesielski, Romualda Ławrowska, Justyna Klimek, Aleksandra Dudek. Z artykułów polecamy, między innymi:

  • Ucieczka czy trwanie? cz. I. Edukacja muzyczna w dobie płynnej kultury
  • Analiza literacko-muzyczna wybranych piosenek Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory
  • Muzyczna „mitologia” (20). Muzyka łatwa, muzyka trudna…
  • Wychowanie muzyczno-ruchowe wobec mediamorfozy człowieka
  • Muzyka starożytnej Europy – scenariusz zajęć dla klasy 7 szkoły podstawowej
  • Popularne piosenki w filmach zagranicznych. Materiały do zajęć dla uczniów w wieku gimnazjalnym
  • Muzyczne wycieczki. Wizyta w Muzeum Organów Śląskich w Katowicach.

W numerze wspominamy też niedawno zmarłego prof. dr hab. Andrzeja Rakowskiego.

Dodatek muzyczny wypełniają piosenki Janusza Nowosada do słów Marii Konopnickiej (cz. II „Skąd się biorą piosenki?” − Na fujarce, Dziadek przyjdzie, Sposób na laleczkę, Stefek Burczymucha, Pranie, Poranek, Dobranoc) oraz melodie i opracowania piosenek z filmów fabularnych („Muzyka filmowa” − Mona Lisa, Que sera, sera, Rock around the clock, Manha de carnaval, My heart will go on, Love me tender, James Bond, City of stars).

Pełne materiały płatne i bezpłatne są dostępne na stronach „Wychowania Muzycznego”.  Życząc udanej majówki, zapraszamy do lektury.

Ze wstępu do numeru czasopisma "Wychowanie Muzyczne" 2/2018

Co roku o tej porze wspólnie ze Stowarzyszeniem Nauczycieli Muzyki organizowaliśmy  ogólnopolskie konferencje metodyczne. Odbywały się one w różnych miejscach w Polsce.  Przypomnę: był to Nałęczów, Kazimierz Dolny, Rynia nad Jeziorem Zegrzyńskim, Skorzęcin pod Poznaniem, Kielce, Łódź, Warszawa, Korytnica nad Zalewem Chańcza oraz siedziba „Mazowsza” w Karolinie-Otrębusach.

Ciepłe słowa, pochwały i podziękowania uczestników dawały nam satysfakcję i energię do planowania kolejnych edycji, ale to dzisiaj już nie wystarczy − potrzebne są fundusze. I potrzebujemy chwilę czasu, aby odnaleźć się w nowych warunkach społecznych.  Przez całe lata bazowaliśmy na altruizmie swoim oraz innych osób i organizacji, budowaliśmy łańcuszek ludzi dobrej woli. Fundamentem działania SNM oraz redakcji czasopisma była ideowość, misyjność, posłannictwo, chęć tworzenia wspólnotowości, działanie dla dobra wspólnego. Nie chcemy tego zatracać, ale realia, uwarunkowania społeczne bardzo się zmieniły, pewne formuły funkcjonowania wyczerpały się. Trzeba budować nowe, bardziej pragmatyczne, oparte na sprawnej i profesjonalnej organizacji.

Nie zmienia to optyki naszych wartości − szacunek, życzliwość, otwartość na wszystkie osoby i ich poglądy, zaufanie, wiarygodność i uczciwość pozostają nam bliskie i na tym chcemy budować nasze relacje społeczne. Ale naszym celem na najbliższe lata jest stworzenie szeregu ofert, które - mamy nadzieję - będą dla Państwa pomocne i użyteczne. Jedną z nich będzie nowa internetowa księgarnia, gdzie będzie można nabywać pojedyncze artykuły z „Wychowania Muzycznego” oraz różne materiały nutowe.

W  tym ciągu spotkań konferencyjnych stawiamy pauzę, ale bez fermaty i po krótkim oddechu otwieramy nowy rozdział w naszej działalności. Z dużą dawką optymizmu serdecznie Państwa pozdrawiamy i zachęcamy do zapoznania się z bieżącym numerem czasopisma.

Mirosław Grusiewicz

 

Wybrane materiały z konferencji  z 2017 roku w Karolinie w Otrębusach

(film z YouTube)  Warsztaty Jacka Tarczyńskiego - Muzykowanie na szkolnych instrumentach – aktywne słuchanie muzyki

(film z YouTube)  Marcin Łukasz Mazur – warsztaty wokalno-chóralne Śpiewajmy z dziećmi na głosy!

Listy do Ministerstwa Edukacji Narodowej

Opinia w sprawie podstaw programowych

Postulaty SNM i PSEiAM 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz